ANSWERS: 22
  • beans and other ingredients for chili. Tomatoes, etc for spaghetti, and ground turkey or hamburger. Rice and oatmeal goes a long way too.
  • bread, milk, peanut butter and jelly ( a couple of jars) tuna, oatmeal, ramen noodles.
  • Flour, rice and beans.
  • I read this wrong. I would purchase a bag of potatoes (3.99) 2 loaves of bread (2.00) a carton of eggs (1.89) 2 gallons of milk(10.00) 2 pkgs of stuffing mix (1.80)
  • Spaghetti & sauce...bread...peanut butter...bologna...potatoes...rice & beans...
  • Corn, potatoes, milk, flour, yeast, ground beef, and hot dogs. Would come in about $20.00 or lower.
  • ground beef, onions, garlic, tortillas, lettuce beans and rice. [i already have a family of 4 and it's not uncommon for us to have a 20 dollar meal for a week lol]
  • Beans (dry) Rice (not any boxed mix), canned tomatoes (stewed probably) Oatmeal, Peanut butter, flour, sugar, baking soda, salt (make your own bread/whole wheat or at the least unbleached flour). These are actually basic staples I always have on hand. Tofu (you need spices, herbs, to flavor it up, but it is a good non-fat, fairly cheap protein) What ever chicken is on sale (whole/bone in is likely less expensive...looking for sales!) or a Turkey on sale. Eggs..still pretty affordable meals with them! Milk if you have children or are pregnant...(powered may nor may not be the best bet...it's gone way up in price since I was a kid!) Nothing Prepared or "refined" no add meat, boxed crap, NO hamburger helper or Top Ram noodles...you can make them HOME MADE with bought noodles and your own less expensive, fresh and more flavorful (and healthy) RAW INGREDIENTS! Skip the Iceburg lettuce, which has almost NO nutrition to offer in favor of RAW or frozen SPINACH... You want to maximize your nutrition on as low a cost as possible...that means dark leafy greens, some fresh produce too... and if I was really hurting this bad...I'd be wearing gloves and going on a food hunt in the dumpsters behind the stores after dark or after they closed. I have a friend who does this simply because she is sick of the amount of waste that goes on and she gets the most incredible EATABLE FOODS...every single week..best in cold or freezing weather! EVERYTHING she gets is washed in her sink before it goes anywhere else in her house...she's in another state, but has been doing this for the past year. NO one has gotten sick from her food or her cooking (and of course she does tell guests where the food came from) She is also helping to feed several people outside of her home with her bounty!
  • Rice .99 Beans .69 Potatoes 1.99 Oatmeal 1.49 Grits .79 Flour 1.69 cornmeal (SR) 1.78 Sugar 1.29 Milk 2.50 Eggs .69 Oleo .49 Peanut butter 1.29 Jelly .99 Bread 1.19 Tuna .79 Onion .29 Can Green Peas .69 No name Cheese 1.30 With that you could make from scratch (no precessed crap) Pancakes Oatmeal Grits hash browns Rice cereal French toast Peanut butter toast Biscuits & Gravy PB&J sandwich Potato soup Egg & Potato Burittos Baked potatoes Potato pancakes Cornbread Corn fritters Tortillas Noodles Beans & Rice Spanish rice Bean Burittos Tuna Casserole Bean Soup Grits souffle Custard Vanilla pudding Rice pudding Sugar cookies Peanut butter cookies PB Muffins Fried Rice Grilled cheese sandwich
  • A job.
  • Ramen Noodles. I would have to ration it of course.
  • Four pounds of c4 to threaten the guy who stole the rest of my paycheck.
  • 5cents a bag, crappy old ramon noodles! Oh yeah and maybe some generic vitamins to make up for the malnutrition that $20 of food per week will provide for a starving family. I am in Africa at the moment, its not uncommon for a family to eat on $20 a week. Not sure how much Khat costs but I think its their secret to making it work. -s
  • beans, corn, ramen, beans, corn, ramen....
  • go to 1 dollar store
  • i would'nt spend it I would go to the food bank
  • Flour, milk eggs, pasta, tomato sauce, instant drink mix.
  • I've done this. We bought rice, lentils, eggs, milk powder and any fruit or vegetables that were on special. Any fruit and vegetables we had spare we exchanged with friends for something different. We also belonged to a bartering exchange and swapped home preserves etc for skills we could offer in other things, i.e. spun wool, babysitting etc. I still belong to a bartering group although my circumstances are different, in the sense that I can offer more and need less. I'm taking over two bags of peaches from the trees at the back of my place to a woman with young children tomorrow.It's a good feeling to give back.
  • rice, flour, yeast, milk powder
  • lettuce, carrots, tomatoes, beetroot, bread, hamburger patties - but I'm not sure if I can still get this combination for less than twenty bucks. Last time I was that poor, the lettuce, carrot and tomatoes cost less than two bucks for a weeks worth but that was almost twenty years ago.
  • ramen noodles & cheap frozen veggies to put in it and PB&J
  • Rice, sugar, milk, dry beans, corn meal mix, margarine, eggs, flour, yeast peanut butter.

Copyright 2018, Wired Ivy, LLC

Answerbag | Terms of Service | Privacy Policy